Топчиња со јатки и семиња

Топчиња со јатки и семиња

Топчињата со јатки и семиња се одлична ужина кога брзате или кога ви треба малку енергија. Рецептот за овие топчиња е добар избор кога ви се јаде нешто што е и вкусно и здраво. Овие топчиња се полни со хранливи состојки, слатки, крцкави и многу лесни за подготовка.

ЗА РЕЦЕПТОТ

Порции: одприлика 40 топчиња

Време за подготовка: 10 минути

Време за ладење: 30 минути

СОСТОЈКИ

 • 150 g. бадеми
 • 50 g. овесни снегулки
 • 100 g. кикирики
 • 120 g. мешани семиња (сончогледово, ленено и семки од тиква) 
 • 25 g. чиа семе
 • 100 g. мелени бисквити
 • 100 g. суво грозје 
 • 130 g. путер од кикирики
 • 100 g. искиснати урми без семка
 • 1 лажица мед

НАСОКИ ЗА ПОДГОТОВКА

 • За подготовка едноставно сомелете ги сите јаткасти плодови и семиња во процесор.
 • Потоа додадете им го путерот од кикирики, урмите и медот за да се соединат јатките и семињата.
 • Штом се добро се измеша, оставете да отстои во фрижидер околу 30 минути.
 • Од смесата направете топчиња околу 3см големи. Уживајте!

За повеќе детали како да го подготвите овој рецепт, погледнете го видеото подолу.

Напишете коментар

Close Menu