Салата со суви домати и пармезан

Салата со суви домати и пармезан

Крцкава, здрава и вкусна! Искрено не се потребни многу насоки за тоа како да креирате нешто толку убаво, нутритивно и вкусно – само следете ги вкусевите на медитеранот!

ЗА РЕЦЕПТОТ

 

Порции: 2 порции

Време за подготовка: 5 минути

СОСТОЈКИ

ЗА САЛАТАТА
 • 2 грста марула салата
 • 2 л. суви домати (околу 15 парчиња)
 • грст лешници
 • 1л. струготини од пармезан
ЗА ПРЕЛИВОТ
 • 1 л. рендан пармезан
 • 2 прстофати суво оригано
 • 3 л. јаболков оцет
 • 3 л. сок од лимон
 • 5 л. маслиново масло
 • сол, бибер, буковец

НАСОКИ ЗА ПОДГОТОВКА

 

 • За да ја направите оваа салата се што треба е да ги измешате сите вкусни состојки во голем сад за салата. Моја препорака е да ја прелиете со медитеранскиот прелив.
За повеќе детали како да го подготвите овој рецепт, погледнете го видеото подолу.

Напишете коментар

Close Menu