Салата од печено цвекло

Салата од печено цвекло

Оваа салата од печено цвекло е одличен избор кога посакувате нешто топло и вкусно, но сепак би сакале тоа да е и здрава опција. Сите сме виновни за игнорирање на коренестиот зеленчук од време на време, затоа задолжително треба да имаме вакви рецепти кои се едноставни, здрави и вкусни.

ЗА РЕЦЕПТОТ

Порции: 2 порции

Време за подготовка: 3 минути

Време за печење: 30 минути

СОСТОЈКИ

 • 2 свежи цвекла со средна големина
 • 2-3 лажици павлака
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 лажица балсамико оцет
 • 2 лажички суво оригано
 • сол и бибер по вкус
 • малку магдонос

НАСОКИ НА ПОДГОТОВКА

 • Загрејте ја рерната на 200C.
 • Исечете го зеленчукот на мали парчиња.
 • Испрскајте го цвеклото со сите зачини и убаво промешајте. 
 • Префрлете ги така спремените парчиња цвекло на тава за печење (најдобро е да биде обложена со хартија за печење)
 • Печете околу половина час.
 • Послужете со павлака и сецкан магдонос. 

За повеќе детали како да го подготвите овој рецепт, погледнете го видеото подолу.

Напишете коментар

Close Menu