Проја со спанаќ и сирење

Проја со спанаќ и сирење

Не само вкусен, овој рецепт е многу лесен, брз и не може да се згреши. Проја со спанаќ и сирење послужен со ајвар или чашка јогурт е одлична опција за доручек. Јас користев спанаќ зошто тоа имав при рака, но секако било кој темнолистест зеленчук како блитва или кељ одговараат исто така (испробано:)).

ЗА РЕЦЕПТОТ

Порции: 12 порции

Време за подготовка: 10 минути

Време за печење: 20 минути

СОСТОЈКИ

 • 120 g./1 шоља пченкарно брашно
 • 60 g./1/2 шоља сенаменско брашно
 • 2 свежи јајца
 • 1 лажичка пециво
 • 120 ml./1/2 шоља масло
 • 240 ml./1 шоља јогурт
 • ~150g. бело сирење
 • грст спанаќ

НАСОКИ ЗА ПОДГОТОВКА

 • За да ја подготвите оваа проја започнете со матење на јајцата неколку минути се додека не се добро изматени. 
 • Потоа додадете ги сите состојки една по една, превиткувајќи ја смесата со шпатула како додавате за се добро да се соедини.
 • Истурете ја сместаа во тава за печење – нема потреба да се намрси и набрашни.
 • Печете во рерна на 200С околу 20-30 минути (нема потреба да се загрева рерната однапред). За да проверите дали е испечена, прободете ја пројата со дрвена чепкалка, ако чепкалката излезе чиста значи пројата е печена. Уживајте!

За повеќе детали како да го подготвите овој рецепт погледнете го видеото подолу.

Напишете коментар

Close Menu