Какао вафли со крем од портокали

Какао вафли со крем од портокали

Има ли повкусен начин за почеток на денот од вкусни какао вафли со крем од портокали? Не ви пречи десерт за доручек? Овој рецепт е за вас!

ЗА РЕЦЕПТОТ

Порции: 4 порции

Време на подготовка: 10 минути

Време за печење: 10 минути

СОСТОЈКИ

За вафлите:

 • 100 g. брашно
 • 20 g. пченично брашно
 • 50 g. шеќер
 • 20 g. какао
 • 1 лажичка пециво
 • 30 ml. растително масло
 • 180 ml. југурт
 • 1 мало јајце
 • 1 белка

За кремот од портокали:

 • 50 g. шеќер
 • 2 жолчки
 • Сок од еден портокал
 • малку путер

НАСОКИ ЗА ПОДГОТОВКА

 • За да ја подготвите смесата за вафли измешајте ги сувите состојки во еден сад, а потоа додадете ги течните (јајце, јогурт, масло) и добро измешајте додека се соединат.
 • Смесата ќе биде цврста затоа внимателно превиткајте во неа една изматена белка за да ја омекните. Белката треба да биде добро изматена.
 • Штом смесата е спремна, испечете ги вашите вафли на апарат за вафли, одприлика една до две минути на секоја страна.
 • За да го направите кремот од портокали, ставете ги жолчките и шеќерот во мало тенџере и мешајте да се соединат.
 • Додадете го сокот од портокали и мешајте континуирано со дрвена лажица, околу 8 до 10 минути.
 • Тргнете го од оган и додадете малку путер.
 • За да биде погуст, оставете кремот малку да олади. Искрено јас никогаш немам трпение да чекам да олади:)

За повеќе детали како да го подготвите овој рецепт, погледнете го видеото подолу.

Напишете коментар

Close Menu