Чоколадна торта со цвекло

Чоколадна торта со цвекло

Чоколадото и цвеклото едноставно се комбинација која функционира изненадувачки добро. Добиваме торта која е лесна, сочна и навистина вкусна. Како десерт без глутен, таа е прекрасно откритие во светот на тортите и слатките.

ЗА РЕЦЕПТОТ

Порции: 16 порции

Време на подготовка: 15 минути

Време на печење: 45 минути

СОСТОЈКИ

За тортата:

 • 200 g. чоколадо
 • 250 g. свежо рендано цвекло
 • 3 големи јајца
 • 100 g. мелени бадеми
 • 120 g. шечер во прав
 • 1 лажичка пециво
 • 1 лажица какао

За декорација: 

 • 200 ml. крем 
 • 200 g. чоколадо
 • парче путер
 • 1 лажичка ванилин шеќер
 • неколку искршени бадеми

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА

 • Загрејте ја рерната на 180 C/365F
 • Стопете го чоколадото и додадете го цвеклото во него. 
 • Мешајте кратко и додадете ги жолчките и останатите суви состојки во смесата (бадеми, шеќер, пециво, какао)
 • Измешајте додека сите состојки не се соединат.
 • Во рист сад, изматете ги белките додека не добиете цврсти врвови.
 • Внимателно со шпатула додадете ги белките во смесата од останатите состојки.
 • За да ја подготвите тепсијата за печење, намрсете ја, посипете брашно и прекријте со хартија за печење. На тој начин многу лесно ќе можете да ја одлепите тортата од дното.
 • Претурете ја смесата во подготвена тепсија. Мојата е со големина од 22см.
 • Печете околу 45 минути.
 • Во меѓувреме подгответе го преливот мешајќи крем и чоколадо во сад на пареа, додека чоколадото не се растопи. 
 • Потоа тргнете го садот од пареа и оставете го настрана, мешајќи од време на време.
 • Додадете го путерот и ванилата.
 • Штом се испече, оставете ја тортата да олади малку, потурете ја со преливот и размачкајте го низ целата торта. 
 • Декорирајте со бадеми.
 • Оставете тортата малку да олади пред да ја пресечите и послужите. Може да се служи и топла и ладна. 

За повеќе детали како да го подготвите овој рецепт, погледнете го видеото подолу. 

Напишете коментар

Close Menu