Традиционална тава со телешко месо

Традиционална тава со телешко месо

Ова е рецепт кон кој се навраќам често кога се во прашање семејни ручеци и многу гости. Единствениот рецепт за кој би била пријатно изненадена доколку остане нешто од ручекот. Многу е лесно да го прилагодите рецептот зависно од бројот на порции кои ви се потребни и зависно од состојките кои ги имате при рака. Се додека во најголем дел го следите рецептот, на крај ќе добиете вкусна традиционална тава.

ЗА РЕЦЕПТОТ

Порции: 20 порции

Време за подготовка: 20 минути

Време на печење: 2 часа

СОСТОЈКИ

 • 1kg. телешко месо
 • 2 главици кромид
 • 1 црвена пиперка
 • 2 моркови
 • 3 компири
 • 2 чешниња лук
 • 400g. печурки
 • 1 конзерва домати (~400g.) 
 • 2 шољи вода
 • 4 лажици растително масло

Зачини:

 • 2 – 3 ловорови листа
 • 1 лажичка рузмарин
 • 1 лажичка оригано
 • 1 лажица црвена пипер
 • 1 лажица брашно
 • 1 коцка бујон
 • сол и бибер по вкус

НАСОКИ ЗА ПОДГОТОВКА

 • Најпрво исечете го месото на парчиња со големина на јајце и исецкајте го зеленчукот на крупни парчиња.
 • Започнете со пропржување на месото во загреана тава со малку масло. Доволни се неколку минути додека малку да добие боја, а потоа извадете го од тавата. 
 • На истото масло, додадете ги зеленчуците еден по еден – кромид, морков, пиперка, компири, печурки.
 • Штом сите зеленчуци ќе омекнат, додадете ги доматите и зачините и оставете да крчка околу 10 минути на тивок оган само колку сите состојки да се соединат.
 • Вратете го месото во тавата, покријте го и ставете во рерна да се пече на 190 С, одприлика два часа.
 • За тоа време месото ќе биде добро зготвено.

За повеќе детали како да го подготвите овој рецепт, погледнете го видеото подолу. 

Напишете коментар

Close Menu