Салата со јаболко, ореви и калинка

Салата со јаболко, ореви и калинка

Прочитавте јаболко, ореви и калинка – и веќе го имав вашето внимание:) Така е со причина. Сите ние ги сакаме вкусовите на есента, особено искомбинирани во лесна и убава салата! Со неа послужете кремаст прелив од таан, лимон, ѓумбир и мед, и сте добиле вистинско уживање! На здравје!

ЗА РЕЦЕПТОТ

 

 Порции: 2 порции

Време за подготовка: 5 минути

СОСТОЈКИ

ЗА САЛАТАТА
 • листови марула
 • 1 јаболко на тенки резанки
 • грст ореви
 • грст калинка
ЗА ПРЕЛИВОТ
 • 1 лажичка рендан ѓумбир
 • 3 лажички таан
 • 1 лажичка мед
 • 3 лажици лимонов сок
 • 2 лажици масло маслиново
 • мелен црн бибер

НАСОКИ ЗА ПОДГОТОВКА

 

 • Искомбинирајте ги сите состојки и уживајте
За повеќе детали како да го подготвите овој рецепт погледнете го видеото подолу.

Напишете коментар

Close Menu