Рибини плескавици со ослиќ

Рибини плескавици со ослиќ

Многупати најскромните состојки ги прават најдобрите рецепти и во однос на вкус и во однос на хранливост. Овој рецепт е инспириран од насекаде достапна, оддржлива риба со прифатлива цена – ослиќ.

ЗА РЕЦЕПТОТ

Порции: 8 плескавици

Време на подготовка: 10 минути

Време на готвење: 10 минути

СОСТОЈКИ

 • 1 ослиќ
 • 1 парче сув леб
 • 2 чешниња лук 
 • 1 гранче рузмарин
 • китка магдонос
 • 1 јајце 
 • 1 лажица сол
 • 1 лажичка бибер
 • 1 коцка бујон
 • 1l. вода
 • маслку масло

НАСОКИ ЗА ПОДГОТОВКА

 • Подготовката на овој рецепт е многу едноставна. Најпрво многу кратко варење на рибата во солена вода, не подолго од 10 минути. Во водата додадете бибер и коцка бујон за зачините да навлезат во месото на рибата.
 • Ставете ги лебот, рузмаринот, лукот и лажица масло во сечко и направете лебни трошки.
 • Кога е спремна рибата, извадете ги коските и исецкајте грубо. 
 • Додадете сецкан магдонос, јајце, зачинетите трошки.
 • Измешајте ги сите состојки, формирајте плескавици и запржете ги на двете страни во тава со малку масло.il.

За повеќе детали како да го подготвите овој рецепт, погледнете го видеото подолу.

Напишете коментар

Close Menu