Лава колач

Лава колач

Заборавете на досадните стари рецепти за десерт… овој рецепт е модерен и класичен и возбудлив и секако вкусен! За лава колачот ви требаат само грст состојки и десетина минути слободно време. Импресивен десерт кој одлично одговара на топка сладолед од ванила. Да не губиме време, веднаш да започнеме!

ЗА РЕЦЕПТОТ

Порции: 4 мали колачи

Време за подготовка: 5 минути

Време за печење: 10 минути

СОСТОЈКИ

 • 175 g. чоколадо
 • 75 g. путер
 • 1 лажица ванилин шеќер
 • 2 јајца + 2 жолчки
 • 30 g. брашно
 • 1 лажичка сол
 • растително масло за премачкување на садовите 
 • какао за посипување (опционо) 
 • сладолед и свежо овошје за послужување (опционо)

НАСОКИ ЗА ПОДГОТОВКА

 • Загрејте ја рерната на 230C/450F
 • За да го подготвите колачот најпрво искршете ја чоколадата и стопете ја заедно со путерот во сад на пареа се додека не ја добиете посакуваната конзистенција. 
 • Штом се стопат, тргнете ги од оган и додадете ги останатите состојки (сол, шеќер, јајца, брашно) една по една, добро инкорпорирајќи ја додадената состојка пред да додадете друга.
 • Намачкајте ги  садовите за лава колач познати како ремикен со растително масло и турете ја смесата во нив.
 • Печете не подолго од 10 минути.
 • Послужете веднаш, со топка сладолед. 

За повеќе детали како да го подготвите рецептот, погледнете го видеото подолу.

Напишете коментар

Close Menu