Чашки од палачинки

Чашки од палачинки

Со многу радост го споделувам овој рецепт со сите вас – превкусни чашки од палачинки, достојки за било која комбинација на ваши омилени додатоци!

ЗА РЕЦЕПТОТ

Порции: 12 чашки од палачинки

Време за подготовка: 2 минути

Време за печење: 15 минути

СОСТОЈКИ

  • 60 g./1/2 шоља сенаменско брашно
  • 120 ml./1/2 шоља млеко
  • 3 големи јајца
  • 1 лажица ванилин шеќер
  • парче путер

INSTRUCTIONS

  • Започнете со загревање на рерната на 180C/350F 
  • Намачкајте го со путер вашето тавче за мафини за чашките лесно да се вадат. Оставете го настрана. 
  • Во блендер ставете ги млекото, брашното, јајцата и шеќерот и пулсирајте неколку пати додека не се изедначат. Можете и да ги измешате во сад со вилушка доколку немате блендер. Во секој случај ви се потребни само неколку минути. 
  • Поделете ја смесата во 12 чашки и печете околу 15 минути. 
  • Штом се испечат наполнете ги со вашите омилени додатоци. Јас ја сакам класичната комбинација на чоколаден крем, лешници и банана.

За повеќе детали околу тоа како да го подготвите овој рецепт, погледнете го видеото подолу. 

Напишете коментар

Close Menu